make_smbcodepage

Nazwa

make_smbcodepage -- Konstruuje plik strony kodowej pakietu Samba

Synopsis

make_smbcodepage {c|d} {stronakodowa} {plikwejsciowy} {plikwyjsciowy}

OPIS

Ten program jest częścią pakietu Samba.

make_smbcodepage kompiluje lub dekompiluje pliki stron kodowych używane w międzynarodowych własnościach Samby 2.2.

OPTIONS

c|d

Określa, czy make_smbcodepage kompiluje (c) stronę kodową z formatu tekstowego do binarnego, czy (d) dekompiluje binarny plik strony kodowej do tekstu.

stronakodowa

To jest strona kodowa którą przetwarzamy (numer, np. 850).

plikwejsciowy

To jest plik wejściowy do przetwarzania. W przypadku c będzie to plik z tekstową definicją strony kodowej, taki jak pliki które są w katalogu Samby source/codepages. W przypadku d będzie to plik binarny z definicją strony kodowej, który normalnie znajduje się w podkatalogu lib/codepages katalogu w którym zainstalowany jest pakiet Samba.

plikwyjsciowy

Jest to plik wyjściowy do utworzenia.

PLIKI STRON KODOWYCH

Plik tekstowy z definicją strony kodowej Samba jest opisem, który mówi Sambie jak mapować duże litery na małe dla znakow większych niż ascii 127 w określonej stronie kodowej DOS. Zauważ, że dla pewnych stron kodowych DOS (na przyklad 437) mapowanie małych liter na duże może być niesymetryczne. Na przykład, w stronie 437 małe a dokładnie pasuje do dużego A podczas przekształcania z małej na dużą literę, lecz duże A niedokładnie mapuje się do małego a podczas przekształcania dużej litery na małą.

Binarny plik defincji strony kodowej Samba jest binarną reprezentacją tej samej informacji, włącznie z informacją określającą jaką stronę kodową ten plik opisuje.

Ponieważ Samba nie używa jeszcze UNICODE (aktualnie dla wersji 2.2) musisz określić stronę kodową którą twój klient DOS i Windows używają, jeśli chcesz mieć poprawnie realizowaną "niewrażliwość" na duże/małe litery w twoim konkretnym języku. Domyślnie, Samba używa strony kodowej 850 (Zachodnia Europa). Przykładowe pliki definicji stron kodowych Samba są dostarczone z dystrybucją dla stron 437 (USA), 737 (Grecja), 850 (Zachodnia Europa), 852 (MS-DOS Latin 2), 861 (Islandia), 866 (Cyrylica), 932 (Kanji SJIS), 936 (Uproszczony Chiński), 949 (Hangul), 950 (Tradycyjny Chiński). Zachęcamy użytkowników, żeby pisali testowe definicje dla własnych stron kodowych i wysyłali je na adres samba@samba.org. Wszystkie pliki stron kodowych w katalogu Samby source/codepages zostają skompilowane i zainstalowane, gdy zostanie wydane polecenie make install .

Strona kodowa klienta używana przez serwer smbd jest konfigurowana przy użyciu parametru client code page w pliku smd.conf(5) .

PLIKI

codepage_def.<codepage>

To są wejściowe (tekstowe) pliki stron kodowych dostarczone w katalogu Samba source/codepages.

Plik tekstowy definicji strony kodowej składa sie z wielu linii zawierających po cztery pola. Polami tymi sa:

codepage.<codepage> - To są wyjściowe (binarne) pliki stron kodowych stworzone i umieszczone w katalogu przeznaczenia Samba lib/codepage .

INSTALACJA

Lokalizacja serwera i jego pliki wspierające są sprawą indywidualnych administratorów systemów. Dalej są więc zawarte tylko sugestie.

Jest zalecane, aby program make_smbcodepage był zainstalowany w hierarchii /usr/local/samba, w katalogu możliwym do czytania przez wszystkich, do zapisu tylko przez root'a. Sam program powinien być możliwy do wykonania przez wszystkich. NIE powinien mieć ustawionych setuid lub setgid!

WERSJA

Ta strona podręcznika jest poprawna dla wersji 2.2 pakietu Samba.

ZOBACZ TEŻ

smbd(8), smb.conf(5)

AUTOR

Pierwotnie, Samba i związane z nią oprogramowanie były stworzone przez Andrew Tridgella. Samba jest teraz rozwijana przez Zespół Samba jako projekt Open Source podobnie jak jądro Linux.

Pierwotnie, strony podręcznika Samba zostały napisane przez Karla Auera. Kody źródłowe tych stron zostały przekonwertowane do formatu YODL (kolejny świetny kawałek oprogramowania Open Source dostepny na ftp://ftp.icce.rug.nl/pub/unix/) i zaktualizowane do wydania 2.0 samby przez Jeremy Allisona. Konwersja do DocBook dla Samba 2.2 została wykonana przez Geralda Cartera. Tłumaczenie na język polski i konwersję polskiej wersji do DocBook wykonał Rafał Szcześniak.